کتاب هویت اثر فرانسیس فوکویاما

در سال 1992، اوج سرخوشي ليبرالي پس از جنگ سرد، نظريه پرداز سياسي آمريكايي در كتابش «پايان تاريخ و واپسين انسان» نوشت: «چيزي كه شايد شاهد آنيم… نقطه پايان تكامل ايدئولوژيك بني بشر و فراگيرشدن دموكراسي ليبرال غربي به عنوان شكل نهايي حكومت بشري است».

بيست وشش سال بعد، از آمريكا تا روسيه، تركيه تا لهستان، و مجارستان تا ايتاليا، يك جنبش ضدليبرال جهاني در حال پيشروي است.هدف كتاب جديد فوكوياما «هويت: خواست كرامت و سياست كين توزي» سروكله زدن با چنين نيروهاي ضدليبرالي است. اما وقتي من اين استاد 65 ساله استنفورد را در دفترمان در لندن ديدم، حواسش بود كه بر پيوستگي افكارش تاكيد كند. «چيزي كه آن موقع گفتم [سال 1992] اين بود كه دموكراسي مدرن صلح و رفاه به همراه دارد ولي مشكل اينجاست كه مردم بيش از اين مي خواهند… ليبرال دموكراسي حتي نمي كوشد زندگي خوب را تعريف كند،

اين قضيه را به فرد واگذار مي كند، فرد حس از خود بيگانگي و بي هدفي مي كند، و به همين دليل است كه پيوستن به اين گروه هاي هويتي به افراد حس تعلق به يك جماعت مي دهد». به گفته او، منتقدانش «احتمالا كتاب پايان تاريخ را تا انتها نخوانده اند، يعني بخش واپسين انسان، كه درواقع از برخي از تهديدهاي بالقوه دموكراسي مي گويد».

فوكوياما كه فلسفه سياسي را زير نظر آلن بلوم، نويسنده كتاب «بسته شدن ذهن آمريكايي»، در دانشگاه كورنل آموخت، در ابتدا با جريان نومحافظه كار همدل بود: در دوران ريگان- بوش كارمند دولت و مربي اش پل وولفوويتز بود. اما در اواخر سال 2003 فوكوياما حمايتش از جنگ با عراق را پس گرفت، جنگي كه او اكنون اشتباهي تعيين كننده مي خواند در كنار اشتباهات ديگري نظير مقررات زدايي مالي و ايجاد بي مورد واحد پول يورو. «اينها همه اش سياست هاي نخبه محور است كه تهش هم معلوم مي شود فاجعه بارند، عصبانيت مردم چندان هم بي دليل نيست».

مشخصات کتاب

نام کتاب هویت
نویسنده/نویسندگان
مترجم/مترجمان ,
موضوع
گروه سنی همه گروه های سنی
قطع رقعي
نوع جلد شوميز
تعداد جلد 1
تعداد صفحات 214
شابک 9786009915613
نوبت چاپ تاريخ چاپ
اول 1398

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *